Gdzie szukać dofinansowania na międzynarodowe projekty muzyczne?

 

Kluczowym zadaniem Programu Kultura jest zachęcanie do europejskiej współpracy kulturalnej, tworzenie nowych partnerstw oraz rozwijanie już istniejących kontaktów. Dofinansowanie mogą otrzymać przedsięwzięcia wspólnie tworzone i realizowane przez partnerów z kilku krajów. Dotacje pozyskane dzięki Programowi pomogły już organizatorom takich festiwali, jak Unsound w Krakowie, Eko Union of Rock Festival w Węgorzewie i Transkaukazja w Warszawie.

W terminologii wojskowej festiwal jest wojną na wielu frontach z przeważającymi siłami wroga. Dla nas jest to również okazja do poznania co roku dziesiątek, setek fajnych ludzi, łamania stereotypów. Organizując festiwal, mamy okazję do sprawdzenia naszych sił i wykazania się – mówi Aleksander Iwaniuk z Towarzystwa Przyjaciół 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Węgorzewie, organizatora Eko Union Festival. Wydarzenie w nowatorski sposób łączy prezentację najnowszych trendów środkowoeuropejskiej muzyki rockowej oraz edukację ekologiczną z promocją Węgorzewa. Projekt to także przykład wielopłaszczyznowej współpracy organizacji pozarządowych, władz samorządowych, administracji rządowej i sektora publicznego. Piąta edycja wydarzenia w 2008 roku została zrealizowana ze środków Programu Kultura. Pomysł połączenia muzyki z działaniami edukacyjnymi i ekologicznymi był kontynuowany w 2009 roku w poszerzonym składzie partnerskim: dołączyli organizatorzy z Norwegii, Serbii, Anglii i Finlandii.

Unsound, festiwal muzyki elektronicznej, organizowany przez krakowską non-profitową Fundację Tone – Muzyka i Nowe Formy Sztuki i działa od 2003 roku. Z początku był małym, undergroundowym wydarzeniem, jednakże w ostatnich latach zmienił się w dobrze rozpoznawalny i powszechnie uznany festiwal z bogatym programem, nie tylko muzycznym, realizowanym w Polsce oraz za granicą. Edycja 2011 została dofinansowana przez unijny Program Kultura (2007-2013), co pozwoliło rozszerzyć program festiwalu, zaprosić ciekawych gości i skupić się na współpracy z wybranymi krajami. Dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi odbyły się edycje Unsound w Nowym Jorku, Pradze, Warszawie, Bratysławie, Kijowie i białoruskim Mińsku.

Dzięki Programowi Kultura została zrealizowana także piąta edycja festiwalu „Transkaukazja” w 2011 roku. Jest to wyjątkowy festiwal poświęcony w całości kulturze współczesnego Kaukazu. Wydarzenie, którego pomysłodawcami są polscy działacze pozarządowi obecnie skupieni wokół Fundacji Inna Przestrzeń, to projekt międzynarodowy o rozpoznawalnej i uznanej marce, odbywa się w otwartych, centralnych przestrzeniach miejskich, jak również w najważniejszych galeriach sztuki współczesnej, kinach, salach teatralnych i kluczowych ośrodkach kultury. Festiwal organizowany jest raz na dwa lata i ma charakter interdyscyplinarny: prezentuje m.in. sztuki wizualne, film, muzykę, taniec i wydarzenia z pogranicza gatunków. W 2009 roku „Transkaukazja” pozyskała partnerów z krajów Europy Zachodniej, a następnie otrzymała grant Komisji Europejskiej na realizację edycji 2011. Odbyła się ona w siedmiu krajach: Armenii, Austrii, Azerbejdżanie, Czechach, Gruzji, Niemczech i w Polsce.

Budżet Programu Kultura na lata 2007-13 wynosi 400 mln euro. W zależności od projektu można otrzymać dofinansowanie w wysokości od 2 tys. jednorazowej dotacji do 500 tys. euro rocznie. Średnia wysokość grantów to 100-200 tys. euro. W 2012 i 2013 roku organizacje kulturalne z całej Europy mogą jeszcze pozyskać około 50 mln euro. O granty mogą ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne, takie jak: teatry, muzea, galerie sztuki, orkiestry, zespoły artystyczne, centra kultury i sztuki, ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje, wydawnictwa. Co zrobić, aby otrzymać grant? Szansę na dofinansowanie mają operatorzy zainteresowani działaniami wychodzącymi poza ramy lokalne i narodowe, którzy chcą realizować stosunkowo duże projekty z partnerami z państw członkowskich UE, krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państwami kandydujące do UE, niektórymi krajami Bałkańskimi i krajami wyznaczonymi do uczestnictwa w danym roku, np. Australią i Kanadą - mówi Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury.

Celem Programu Kultura jest rozwijanie współpracy na poziomie europejskim, wspieranie dialogu międzykulturowego, mobilności artystów oraz obiegu dzieł. Co roku składanych jest około 1000 aplikacji, z czego ponad 30% otrzymuje dotację. Oznacza to, że co roku dzięki unijnemu wsparciu organizacje kulturalne z różnych krajów realizują około 300 projektów w całej Europie i na świecie. Za wdrożenie Programu na poziomie wspólnotowym odpowiedzialna jest Komisja Europejska oraz działająca pod jej nadzorem Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Za promocję Programu na poziomie państw członkowskich odpowiadają Punkty Kontaktowe ds. Kultury. Punkt Kontaktowy w Polsce działa w strukturze Instytutu Adama Mickiewicza. Co roku organizuje konferencje, prowadzi szkolenia, warsztaty i spotkania informacyjne oraz pomaga w znalezieniu partnerów do projektu i przygotowaniu aplikacji.

Więcej informacji o Programie Kultura: www.program-kultura.eu